سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دوست از عهده دوستى برنیاید تا برادر خود را در سه چیز نپاید : هنگامى که به بلا گرفتار شود ، هنگامى که حاضر نبود هنگامى که در گذرد . [نهج البلاغه]


ارسال شده توسط حسین عنابستانی در 94/11/19:: 12:59 صبح

آفتهای اصلاح طلبان
قصد دارم کاملا دلسوزانه و بی تعصب برخی آفتهای اصلاح طلبی را بررسی نمایم. آفتهایی که برای هر حزب و گروهی رخ میدهد و در صورت عدم تصحیح و یا اصلاح امکان نابودی و هلاکت وجود خواهد داشت. به امید حق بررسی آفتهای اصولگرایی را هم در نظر خواهم داشت.
1- خود محور پنداری:
اصلاح طلبان در تمامی اظهار نظرها و تصمیم گیریها تنها مواضع، انتخابات، افراد و تصمیماتی را قبول دارند و تایید میکنند که به نفع خودشان باشد! هر اقدامی بر خلاف اصلاح طلبان هرچند قانونی، درست، مردمی، مذهبی، غیر مذهبی، و ... همگی با هجمه و حملات سنگین اصلاح طلبان روبرو خواهد شد!
2- شایعه پراکنی:
اصلاح طلبان با چند دلیل به واقع منطقی از شایعه به وفور و حتی بعنوان یک استراتژی راهبردی استفاده میکنند.
شایعه توانمندی های بسیاری برای ترویج برخی اخبار و اندیشه ها در جامعه دارد که از آن جمله میتوان به این موارد نام برد:
الف- شایعه در جامعه بسیار سریع و گسترده تر از اخبار رسمی منتشر میشود.
ب- انتشار شایعه هزینه بسیار اندکی نسبت به اخبار رسمی دارد!
ج- شایعه جذابیت بسیار بیشتری نسبت به اخبار رسمی و روتین دارد.
د- تحقیقات جامعه شناسی ثابت کرده اند که شایعه حتی با وجود تکذیب گسترده، تاثیر خود را تا میزان 70 درصد در جامعه خواهد گذاشت.
اما اصلاح طلبان به چند دلیل دیگر هم مجبور هستند از شایعه استفاده کنند:
اول- هرچند اصلاح طلبان رسانه های مکتوب و مجازی بسیاری دارند اما هنوز نتوانسته اند یک رسانه قدرتمند که در مقابل رسانه ملی و تریبون های نظام قدرتنمایی کند در اختیار بگیرند.
دوم- اصلاح طلبان سالهاست که برای زیر سوال بردن رسانه ملی تلاش میکنند و به دلیل نداشتن رسانه هنوز نتوانسته اند از روش های منطقی با این رسانه مقابله کنند پس ناچار هستند برای ادامه این مبارزه هرآنچه که میتوانند در خلاف اخبار صدا و سیما نشر دهند تا لااقل در ظاهر بتوانند این رسانه را دروغگو جلوه دهند! حتی اگر مجبور باشند برای این کار، خودشان دروغ بگویند!
سوم- تجربه نشان داده است که شایعه برای اصلاح طلبان بسیار کارآمد بوده است. همان طور که هنوز که هنوز است کسی از آقای میرحسین موسوی سند پیروزی اش در انتخابات 88 پیش از پایان رای گیری را ندیده است اما همین شایعه توانسته تا امروز جماعت بسیاری را به پیروزی در انتخابات قانع کند!
3- بی اخلاقی:
اینکه بی اخلاقی از همه طیف ها در فضای سیاسی ایران سر میزند امری بدیهی است، اما استفاده از بی اخلاقی بعنوان یک استراتژی در بین اصلاح طلبان به تازگی و پس از انتخابات 84 برای اقناع روحیه جنگنده جوانان در پیش گرفته شده است. جوانانی که اگر این پرخاشگری کلامی را بروز ندهند از اصلاح طلب بودنشان سرخورده خواهند شد و به دلیل فضای بسته ای که برای فعالیت های سیاسی احزاب چپ در ایران وجود دارد تنها راه تخلیه احساسی در پرخاشگری کلامی، متنی، و ادبیات توهین آمیز در فضای مجازی است.
هرچند این دلیل شاید خیلی متقن نباشد اما به هر روی در کنترل احساسات جوشان جوانان اصلاح طلب در 6 سال گذشته موفق بوده است و توانسته این جریان را سرپا نگاه دارد.

::::::::::::::::::::::::::::::::::
پایان بخش اول
حسین عنابستانی - 11 بهمن 1394

:::HH:::
https://telegram.me/hh_channel


کلمات کلیدی : سیاست، اصلاح طلب، اصولگرا، فتنه