سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سزاوارتر مردم به بخشودن ، تواناترشان است به کیفر نمودن . [نهج البلاغه]


ارسال شده توسط حسین عنابستانی در 92/6/29:: 6:17 عصر

صحبت های اخیر جناب آقای دکتر روحانی در جمع فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از چند منظر قابل بررسی است. لایه بیرونی همان است که رسانه های اصولگرا و انقلابی به آن توجه بیشتری نشان داده اند و در آن به مباحثی چون «در خط مقدم بودن سپاه در جبهه مبارزه با استکبار» و «فعالیت قدرتمند سپاه در عرصه های اقتصادی و نظامی» و ذکر برخی نکات مثبت دیگر اشاره شده بود. که البته ذکر این موارد با این صراحت از زبان شخص رئیس جمهور محترم در خور تحسین می باشد.

لایه میانی مورد توجه رسانه های اصلاح طلب قرار گرفت و تحلیل های باب طبع خودشان را نیز ارائه کردند و همگی سعی در اتهام زنی به سپاه البته به صورت غیر مستقیم را داشتند. که متأسفانه سلف خارجی این رسانه ها یعنی بی بی سی فارسی این اتهامات را عیان و بی پرده و با اندکی تحریف در سخنان دکتر روحانی مطرح کرد.

اما سخنان جناب رئیس جمهور به صورت کلی دارای پیام مشخصی بود که به نظر می رسد باید مورد بررسی قرار گیرد. نکته ای که در سخنان ایشان به چشم می خورد تلاش ایشان در دفاع از سپاه در برابر هجمه رسانه های معاند داخلی و خارجی بود. این دفاع در جای خودشان وظیفه تک تک ملت ایران و نه تنها رئیس جمهور ایران اسلامی است. وظیفه بودن این دفاع به نوعی دفاع از خود ملت و نظام است چراکه اصولاً سپاه ورای مرزبندی های مرسوم سیاسی و حکومتی شکل گرفته است و اهمیت سخنان دکتر روحانی در همین نکته نهفته است که در بخشی از این سخنان به نظر می رسید ایشان قصد تعیین تکلیف و مشخص کردن وظایفی محدود برای سپاه دارند. این مسأله با ماهیت وجودی سپاه تضاد اساسی دارد. سپاه بخشی از حکومت نیست، سپاه ذاتاً جزئی از ملت است که در کنار نظام از انقلاب، ملت و نظام دفاع می کند. مشکل اصلی دشمنان هم با ماهیت سپاه است و نه با عملکرد سپاه! به همین منظور در طول سالیان مختلف بیشترین تلاش خود را در جهت فاصله انداختن بین مردم و سپاه داشته اند. سخنان اخیر دکتر روحانی از دید رسانه های معاند دور نماند و آنها نیز با ذوق زدگی فراوان این جملات را از دل کل سخنان ایشان برجسته کردند. عباراتی چون سپاه باید سپاه همه مردم باشد! و سپاه در چند پروژه ورود کند و به عبارت دیگر حق ورود به پروژه های دیگر را ندارد! لازم است رئیس جمهور محترم در نظر داشته باشند که علت اصلی موفقیت های روزافزون سپاه در طول34 سال گذشته استقلال رأی و روزآمد بود در برخورد  با شرایط بوده است. سپاه به منظور دفاع از انقلاب و ارزش های انقلاب تشکیل شد و وظایف سپاه در ظرف سیاست و فرهنگ و اقتصاد نمی گنجد. سپاه با در نظر گرفتن اصول انقلاب در هر نقطه که کمترین نشانه ای از انحراف مشاهده کند ورود می کند و هیچ حد و مرزی را برای دفاع نمی شناسد، و اگر جز این بود امروز سپاه تنها در کوچه های جماران به دفاع از انقلاب می پرداخت! هجمه علیه سپاه محدود به امروز و دیروز نیست و سپاه همواره در تیررس توهین و تهمت دشمنان قرار داشته و وظیفه خود که همان پاسداری از انقلاب و حریم ولایت را ادا کرده است و البته برای این پاسداری از هیچ کسی طلبکار نیست و ملت شریف و با بصیرت ایران نیز همیشه با بزرگواری اشتباهات سپاه را به انجام وظیفه سپاه بخشیده اند. امید است کلیدها همیشه برای گشودن محدودیت ها استفاده شود و نه ایجاد محدودیت!کلمات کلیدی :